صفحه اصلی > رویداد و همایش : ارتباط بین گرافیک محیطی و تجربه بازدیدکنندگان در نمایشگاه فرش

ارتباط بین گرافیک محیطی و تجربه بازدیدکنندگان در نمایشگاه فرش

ارتباط بین گرافیک محیطی و تجربه بازدیدکنندگان در نمایشگاه فرش

فهرست مطالب

انتخاب یک پروژه که همچنان دانشجو را به چالش بکشد و در عین حال با سلیقه و سبک کاری او همخوانی داشته باشد، از جمله مهمترین مراحل در آغاز فرآیند کاری است. بسیاری از دانشجویان با ورود به دامنه‌های تاریک ذهن خود و قبول چالش‌های جدید، سعی در بازنویسی آینده شغلی خود دارند. در ادامه، می‌توانید توضیحات هنرمند را درباره این پروژه مشاهده کنید.

“این پروژه، موضوع پروژه دانشجویی کارشناسی که در رشته گرافیک بوده‌است. به عنوان یک دانشجوی ایرانی که به هنر و تاریخ ایران علاقه‌مند هستم، پروژه نمایشگاه فرش ایرانی را انتخاب کردم. این نمایشگاه هر ساله برگزار می‌شود ولی از هویت بصری و گرافیک محیطی خوبی برخوردار نیست. از آن‌جایی که صنایع دستی ایران و به خصوص فرش ایرانی دارای شهرت و تاریخچه‌ای غنی است، این موضوع برای من اهمیت زیادی داشت.”

نمایشگاه فرش دستبافت

انتخاب کانسپت و تنوع در سنت‌های فرش‌بافی ایرانی

شروع فرآیند طراحی با جمع‌آوری اطلاعات جامع از نمایشگاه آغاز شد. یک بریف جامع برای این پروژه تهیه شد تا بهترین کانسپت برای آن انتخاب شود. این پروژه با چالش‌های زیادی روبه‌رو بود، از جمله:

  • تنوع بی‌نظیر در نقش‌ها، سنت‌های مختلف فرش‌بافی و نقشه‌های گوناگون فرش‌های هر منطقه
  • برخاسته بودن از محدودیت‌های مرزی و جلب توجه بازدیدکنندگان بین‌المللی به هویت ایرانی
  • برگزاری سالانه نمایشگاه و نیاز به ارائه قالب‌های مدرن و متفاوت از طرح‌های روزمره

توجه به نقشه فرش ایرانی در طراحی

“بعد از انجام بریف و انتخاب کانسپت، طراحی این پروژه شروع شد. در بخش طراحی سعی شده‌است که از نقشه کامل فرش ایرانی در این پروژه بهره گرفته‌شود و عنوان لوگو چه به صورت انگلیسی و چه فارسی منطبق با همین اصول باشد. برای انتخاب رنگ هم از رنگ‌هایی محدود ولی منطبق با رنگ‌های ایرانی و کانسپت این پروژه استفاده شد.”

“به عنوان یک فرد و دانشجوی ایرانی، همیشه هنر ایرانی به عنوان یک هویت، برای من الهام‌بخش بوده است. در این پروژه، با مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به فرش ایرانی و همچنین با بررسی فرش‌های مختلف، ایده‌هایی برای اتودزدن پیدا کردم.”

نمایشگاه فرش دستبافت ایرانی

تجربه‌ای چالش‌برانگیز

“این پروژه چالش‌های فراوانی چه در بخش طراحی و ایده‌پردازی و چه در بخش لوگوموشن و همچنین بخش بین‌المللی برای من داشت و درعین‌حال یکی از چالش‌برانگیزترین و شیرین‌ترین پروژه‌ها برای من بود.در این پروژه توانستم عمیق‌تر به هویت ایرانی نگاه کنم.”

“هویت بصری و گرافیک محیطی این پروژه با استفاده از عناصر و نقوش فرش ایرانی طراحی شده‌است. این هویت بصری، به طور کامل نشان‌دهنده‌ی هویت ایرانی و قابل لمس برای بازدیدکنندگان از سراسر جهان است.”

ارتقای کیفیت هویت بصری و جلب نظر مخاطب

“در این پروژه هدف اصلی را ارتقای هویت بصری نمایشگاه فرش ایران، معرفی فرش ایرانی به عنوان هنری اصیل و با ارزش و جذب بازدیدکنندگان بین المللی قرار دادم. این هدف قرار است منجر به افزایش رضایت بازدیدکنندگان از نمایشگاه، افزایش فروش فرش ایرانی و معرفی بهتر این پدیده بین‌المللی به جهانیان شود.”

نمایشگاه سی ام فرش دستبافت ایران
پست های مرتبط

فراخوان مسابقه بین المللی پوستر دانشجویی JAGDA 2024

انجمن طراحان گرافیک ژاپن (JAGDA) با افتخار اعلام می کند که مسابقه…

فراخوان جشنواره پیکتوپلاسما برلین ۲۰۲۵ | انیمیشن و طراحی شخصیت

جشنواره بین‌المللی پیکتوپلاسما برلین، که به عنوان یکی از برجسته‌ترین رویدادهای جهانی…

فراخوان دومین هفته تایپ تهران | نمایش خلاقیت در طراحی تایپ فارسی

به گزارش روزرنگ، دومین دوره هفته تایپ تهران با هدف گسترش آگاهی…

دیدگاه کاربران (1 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

گرافیک دینگ رسانه رسمی اطلاع رسانی اخبار گرافیکی مهم امروز شنیدی؟ میخوام ببینم نه ندیدم