صفحه اصلی > هوش مصنوعی : نام‌گذاری هوش مصنوعی | ماجراجویی در دنیای ChatGBT و DALL-E

نام‌گذاری هوش مصنوعی | ماجراجویی در دنیای ChatGBT و DALL-E

نام‌گذاری هوش مصنوعی | ماجراجویی در دنیای ChatGBT و DALL-E

فهرست مطالب

در دنیای برندسازی و طراحی، مثل موسیقی بعضی از نام‌ها فقط یکبار می‌درخشند و به سرعت فراموش می‌شوند. اما نام‌هایی همیشگی و ماندگار هم وجود دارند. شرکت Lexicon Branding در چهار دهه گذشته، با ترکیب زبان‌شناسی، علم و تحقیقات، هزاران نام تجاری را در صنایع مختلف خلق کرده است. اما دیوید پلاک، بنیان‌گذار این شرکت، می‌گوید “در طول این سال‌ها و با وجود همکاری با مشتریان بسیار، هیچ‌گاه با دسته‌ای به گستردگی هوش مصنوعی برخورد نکرده است”.

هر روز، عرضه‌های جدید و برنامه‌های هوش مصنوعی مداوم در حال ظهور هستند و قدرتی برای تغییر بسیار از جنبه‌‌های زندگی ما را دارند. این همه نیاز به نام دارند. اما با وجود هجوم متقاضیان و چالش‌های نام‌گذاری هوش مصنوعی، سوالی که پیش می‌آید این است که چه مواردی نام‌گذاری برند را خاص می‌کند و نظر این متخصص برجسته در مورد نام‌های پلتفرم‌های پیشرو و برنامه‌های هوش مصنوعی چیست؟

چالش‌ها و راهکارهای نام‌گذاری در دنیای رو به رشد هوش مصنوعی

حتی اگر ماشین لرنینگ را از معادله خارج کنیم، نام‌گذاری در سال ۲۰۲۴ همواره چالش بزرگی است. پلاک می‌گوید: “«در این اقتصاد دیجیتالی و بسیار پیچیده‌ای که اکنون در آن زندگی می‌کنیم، نام‌های تجاری حتی مهم‌تر شده‌اند. آن‌ها وظایف بیشتری برعهده دارند. دیگر فقط به روایت داستان کمک‌کردن کافی نیست. باید به‌یادماندنی باشند، باید در فرهنگ‌های مختلف کار کنند و باید از سه یا چهار دسته حقوقی عبور کنند. یکی از معضلاتی که داریم این است که هر سال کار سخت‌تر می‌شود، زیرا باید مجوزهای تجاری بیشتری را دریافت کنیم.»”

در مورد هوش مصنوعی هم، وضعیت مشابهی رخ داده است. این فناوری “با سرعتی بسیار بیشتر از هر دسته‌ای که تاکنون روی آن کار شده، در حال حرکت است.” بنابراین، در این حوزه، نام‌های تجاری بسیاری وجود دارد که به نوعی نشان‌دهنده این عجله هستند – مانند آنچه که در سیل نام‌های تجاری با پسوند AI دیده می‌شود.

پلاک تخمین می‌زند که فرآیند نام‌گذاری برای “AI” حدود یک سال دیگر ادامه خواهد داشت و سپس این برنامه‌ها قدیمی به نظر خواهند رسید. او معتقد است که در آن زمان، “AI” به عنوان یک توصیف‌گر به جای یک نام استفاده خواهد شد. پیش‌بینی او این است که شرکت‌ها سپس با تم “هوش” بازی خواهند کرد و به دنبال تقلید حرف اول همه برندها خواهند بود، زیرا همه به یک کشتی سوار می‌شوند. وی اعتقاد دارد که “مطمئناً یک خدای یونانی برای هوش وجود دارد که ما آن را خواهیم دید.”

تحلیل و ارزیابی پلتفرم‌های مورد استفاده در حوزه هوش مصنوعی

دیوید پلاک، بی‌طرفانه به مسائل نام‌گذاری نگاه می‌کند و درباره افکار و رتبه‌بندی خود درباره برخی از مهمترین بازیگران این حوزه صحبت کردیم.

ChatGPT

او توضیح می‌دهد: “به عنوان یک عامل تغییر در سراسر جهان، این فقط یک نام بد است.” وقتی برای بار اول آن را می‌شنوید، احتمالاً از خود می‌پرسیدید: ChatGBT بود؟ ChatBGT؟ یک اسم بدون قابلیت در خاطرماندن. پلاک توضیح می‌دهد که این نام ممکن است یک نام مستعار داخلی توسط تیم طراحی بوده که به طور ناخودآگاه به بیرون از محیط داخلی درز کرده و وارد عرصه عمومی شده‌است. او به این اسم نمره D می‌دهد.

DALL-E 2

پلاک با دیپلماسی اظهار می‌کند: “این نام، نام خوبی نیست. دالی؟ دالئی؟” او بیان می‌کند که این نام به نظر فنی، مولد هنری هوش مصنوعی یک چمدان از سالوادور «دالی» و «وال-ای» است که در نهایت پیچیدگی در کنارهم قرار گرفته‌اند.

پست های مرتبط

هوش مصنوعی Skybox 3 معرفی شد

هوش مصنوعی Skybox 3 معرفی شد، ابزاری ایده‌ال برای طراحان بازی و…

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

پایان پشتیبانی DALL-E 2 و آغاز عصر جدید با DALL-E 3

شرکت OpenAI، پیشرو در توسعه تکنولوژی هوش مصنوعی، اعلام کرد که پایان…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

رونمایی از پروژه گلیز | نرم‌افزار رایگان ضد هوش مصنوعی برای حفاظت از حقوق هنری

پروژه گلیز نسخه دوم نرم‌افزار خود را منتشر کرد. پروژه گلیز (The…

۳۰ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید