صفحه اصلی > اخبار گرافیک جهان و رویداد و همایش : پوستری که اینستاگرام را منفجر کرد!

پوستری که اینستاگرام را منفجر کرد!

پوستری که اینستاگرام را منفجر کرد!

فهرست مطالب

حدود یک هفته پیش، پوستری با عنوان “همه چشم‌ها به رفح دوخته شده” توسط یک عکاس ناشناس مالزیایی-اندونزیایی در اینستاگرام با نام کاربری shahv4012 منتشر شد. این پوستر طی 48 ساعت بیش از 40 میلیون بار بازنشر شد و توجه جهانی زیادی را به خود جلب کرد.

پوستر با استفاده از هوش مصنوعی طراحی شده و با تکنیک ADD yours در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده بود. این تصویر، چادرهایی در اردوگاه پناهندگان رفح در غزه را به همراه شعار “همه چشم‌ها به رفح دوخته شده” نشان می‌داد. این شعار برگرفته از بیانیه ریک پیپرکورن، مدیر دفتر سازمان جهانی بهداشت در اراضی اشغالی فلسطین بود که پس از دستور تخلیه رفح توسط بنیامین نتانیاهو صادر شد.

بازنشر گسترده این پوستر آن را به یکی از پربازدیدترین محتواها در تاریخ اینستاگرام تبدیل کرد. سلبریتی‌ها، ورزشکاران و افراد مشهور بسیاری از جمله Dua Lipa، Bella Hadid و Neymar آن را بازنشر کرده و به این کمپین خودجوش پیوستند. با این حال، این پوستر بدون انتقاد هم نبود. برخی معتقد بودند که تصویر آن به اندازه کافی خشونت در رفح را به تصویر نمی‌کشد و به نوعی آن را تلطیف می‌کند.

با وجود این، کمپین “همه چشم‌ها به رفح دوخته شده” به یک جنبش جهانی برای حمایت از مردم فلسطین تبدیل شد. سازمان‌های بشردوستانه متعددی از جمله “کودکان را نجات دهید” و “آکسفام” از این شعار استفاده کردند و هشتگ #AllEyesOnRafah میلیون‌ها بار در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.

در ایران نیز این کمپین با استقبال گسترده‌ای روبرو شد. تخمین زده می‌شود که بیش از یک میلیون کاربر ایرانی از جمله هنرمندان و ورزشکاران این طرح را بازنشر کردند.

پوستر “همه چشم‌ها به رفح دوخته شده” نمونه‌ای از قدرت رسانه‌های اجتماعی در جلب توجه به مسائل جهانی و بسیج افکار عمومی بود. این کمپین نشان داد که چگونه انتشار یک تصویر در زمان مناسب می‌تواند به نمادی از همبستگی افکار عمومی تبدیل شود.

پست های مرتبط

سه مدل جدید کنسول ‌های Xbox Series | رونمایی در سال جاری

در طی رویداد شوکیس بازی‌های تابستانی ایکس باکس که شب گذشته برگزار…

انیمیشن هیجان انگیز «تعمیرکار خودت باش» با دانلد داک

دانلد داک، شخصیت افسانه‌ای و دوست‌داشتنی دنیای دیزنی، با یک فیلم کوتاه…

لنز جدید کانن برای فیلم برداری VR

کانن لنز جدید RF-S 3.9mm f/3.5 Dual Fisheye را معرفی کرده که…

دیدگاهتان را بنویسید