صفحه اصلی > آموزش گرافیک و عکاسی : راهنمای کاربردی عکاسی سیاه و سفید با دوربین کانن | آغاز بهترین تصاویر

راهنمای کاربردی عکاسی سیاه و سفید با دوربین کانن | آغاز بهترین تصاویر

راهنمای کاربردی عکاسی سیاه و سفید با دوربین کانن | آغاز بهترین تصاویر

فهرست مطالب

اگر دقت کرده باشد، همه چیز را می‌توان به صورت سیاه و سفید عکاسی کرد، اما اصلی‌ترین مهارت اصلی در “دیدن” سوژه‌ها در سایه‌های خاکستری به جای منحرف شدن توسط رنگ، نهفته است و این بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌آید.

رنگ‌ها، به طور طبیعی، به طیف‌هایی از خاکستری تبدیل می‌شوند، به این معنی که کنتراست‌های موجود در رنگ‌ها را در سیاه و سفید مشاهده نمی‌کنید. در عوض، عکاسی سیاه و سفید بسیار بیشتر به نور، کنتراست، اشکال و بافت‌ها وابسته است. این امر همچنین تولید ترکیب‌بندی‌های قدرتمند و گرافیکی را ساده‌تر می‌کند.

شما می‌توانید به راحتی بیرون بروید و شروع به عکاسی سیاه و سفید کنید، درک و یادگیری این تکنیک در یک محیط کنترل شده با یک چیدمان ساده طبیعت بی‌جان که در آن می‌توانید سوژه، نور و ترکیب‌بندی را به صورت مرحله به مرحله تنظیم کنید، بسیار سریعتر اتفاق می‌افتد.

چیدمان ما روی جزیره آشپزخانه با یک پارچه بزرگ که به کابینت دیواری چسبانده شده و روی سطح جزیره کشیده شده است، ایجاد شد. سوژه ما چند شاخه کوچک گل نرگس است و توسط نور طبیعی پنجره از سمت راست و یک پنل LED Rotolight Neo از سمت چپ تأمین می‌شود، شما می‌توانید به جای آن از یک صفحه بازتابنده نیز استفاده کنید.

شاید ساخت این چیدمان کوچک بیش از نیم ساعت طول نکشید و پس از آن حدود یک ساعت عکاسی و نیم ساعت ویرایش در لایتروم برای رسیدن به تصویر نهایی انجام شد.

تصویربرداری از صفحه اصلی: Rod Lawton

یکی از نکات عالی درباره چیدمان چنین محیطی، این است که می‌توانید همه چیز را به دلخواه خود تنظیم کنید و در عین حال تأثیر تغییرات را به صورت زنده مشاهده کنید. تنها با حرکت دادن نور چند اینچ یا تغییر زاویه‌ها می‌توان تفاوت‌های قابل توجهی ایجاد کند. اگر مانند ما از مواد آویزان آزادانه استفاده می‌کنید، شما می‌توانید وقت خود را برای تنظیم چین‌ها و جا به جایی‌ها برای بهره‌گیری از نور و ایجاد بافت و کنتراست صرف کنید.

با این وجود، راز واقعی استفاده از سبک تصویر تک رنگ کانن برای دیدن سوژه خود به شکل سیاه و سفید روی صفحه هنگام عکاسی است. حتی اگر بعداً نسخه RAW را ویرایش کنید، این پیش نمایش سیاه و سفید برای یاری به شما در مشاهده تأثیر نور و ترکیب بندی بسیار مهم و ارزشمند است. هنگام عکاسی با تک رنگ، کاملا خواهید دید که چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کار نمی‌کند.

تصویربرداری از صفحه اصلی: Rod Lawton

۱. سبک تصویر تک رنگ

تصویربرداری از صفحه اصلی: Rod Lawton

تجسم یک دنیای کاملاً رنگی به صورت سیاه و سفید حتی برای عکاسان باتجربه آسان نیست. این جایی است که سبک های تصویری شما وارد عرصه می شوند. با سبک تصویر تک رنگ، شما می توانید صحنه خود را با استفاده از صفحه نمایش زنده یا EVF به صورت سیاه و سفید ببینید.

۱. سبک تصویر تک رنگ

2.عکاسی با RAW و JPEG

تصویربرداری از صفحه اصلی: Rod Lawton

سبک‌های تصویری کانن روی تصاویر JPEG درون دوربین اعمال می‌شوند. بعضی از مواقع اینها به تنهایی کیفیت زیادی خواهند داشت، اما اصولا بهتر است برای ویرایش‌های پیشرفته‌تر تصویر خام را داشته باشید – بنابراین دوربین خود را برای گرفتن هر دو فایل Raw+JPEG تنظیم کنید.

عکاسی با RAW و JPEG

3. استفاده از Live View برای ترکیب بندی

تصویربرداری از صفحه اصلی: Rod Lawton

از دکمه Info می‌توانید دوربین کانن خود برای پیمایش بین حالت‌های نمایش مختلف، و به عنوان مثال، نمایش هیستوگرام استفاده کنید. بین این حالت‌ها بچرخید تا وقتی که همه آنها خاموش شوند تا هنگام ترکیب بندی روی صفحه شما را منحرف نکنند.

استفاده از Live View برای ترکیب بندی

۴. انتخاب یک پیش تنظیم یا پروفایل

تصویربرداری از صفحه اصلی: Rod Lawton

اکنون به اتاق تاریک دیجیتال خود نیاز دارید! ثبت تصویر فقط نیمی از کار است. این لایتروم کلاسیک است، اما ابزارهای مشابهی در سایر ویرایشگرهای عکس نیز موجود است. به عنوان یک نقطه شروع، پیش‌تنظیمات یا پروفایل‌های سیاه و سفید مختلف را امتحان کنید، زیرا می‌توانند شما را به “ظاهر” صحیح نزدیکتر کنند.

انتخاب یک پیش تنظیم یا پروفایل

۵. تقویت کنتراست

تقریباً همه تصاویر سیاه و سفید کلاسیک با “لج دادن و سوزاندن” در اتاق تاریک تقویت می‌شدند، که به معنی روشن‌تر یا تیره‌تر کردن قسمت‌های مختلف تصویر برای بهبود کنتراست و ترکیب‌بندی بود. در لایتروم می‌توانید از Adjustment Brush برای “سوزاندن” قسمت‌هایی که خیلی روشن هستند استفاده کنید.

اتقویت کنتراست

۶. تصاویر تک رنگ خود را تن کنید

یک عکس سیاه و سفید مستقیم می‌تواند شگفت‌انگیز به نظر برسد، اما با افزودن یک افکت رنگ آمیزی ظریف می‌تواند حتی بهتر به نظر برسد. رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دیگر جذاب نیست آن را فراموش کنید. به جای آن، تنوع رنگ (این پنل درجه بندی رنگ لایتروم است) را امتحان کنید تا به سایه‌ها رنگ آبی و به هایلایت‌ها رنگ گرم‌تری بدهید.

نکات کلیدی:

  • از سبک تصویری تک رنگ دوربین خود استفاده کنید تا عکس‌ها به صورت سیاه و سفید پیش‌نمایش داده شود.

  • برای ویرایش‌های پیشرفته‌تر، هم RAW و هم JPEG را ضبط کنید.

  • برای ترکیب بندی عکس‌های خود بدون حواس‌پرتی از حالت زنده (Live View (  استفاده کنید.

  • از تنظیمات پیش‌فرض و پروفایل‌های سیاه و سفید برای شروع استفاده کنید.

  • کنتراست را برای ساخت تصاویر قدرتمندتر افزایش دهید.

  • برای ظاهری ظریف و هنری، عکس‌های خود را با رنگ‌آمیزی تن کنید.

با دنبال کردن این نکات، می توانید در مسیر عکاسی سیاه و سفید خلاقانه و چشمگیر گام بردارید.

Rod یک روزنامه‌نگار و ویراستار مستقل در حوزه عکاسی است و همچنین یک مشارکت‌کننده قدیمی و پرتلاش در Digital Camera World است که قبلاً به عنوان ویراستار بخش بررسی‌های گروه DCW فعالیت می‌کرد. قبل از این، او به عنوان ویراستار تکنیک‌های عکاسی در N-Photo، رئیس بخش تست عکاسی و ویراستار کانال دوربین در TechRadar بود و همچنین در بسیاری از نشریات دیگر مشارکت داشته است.

او از زمان ظهور عکاسی دیجیتال، در مورد تکنیک‌های عکاسی، ویرایش عکس و دوربین‌های دیجیتال نوشته و پیش از آن، کار خود را با نوشتن در مورد عکاسی فیلم آغاز کرده است. او تقریباً از هر نوع دوربین با لنز قابل تعویض که در 20 سال گذشته به بازار عرضه شده است،

از جمله دوربین‌های DSLR ابتدایی تا متوسط، همراه با لنزها، سه‌پایه، گیمبال، نورسنج، کیف دوربین و تجهیزات دیگر استفاده و بررسی کرده است. راد وبلاگ تجهیزات دوربین خود را در fotovolo.com دارد و همچنین در مورد برنامه‌ها و تکنیک‌های ویرایش عکس در lifeafterphotoshop.com می‌نویسد.

پست های مرتبط

طراح گرافیک کیست؟ | مهارت های لازم برای حرفه ای شدن

در دنیای امروزه پیشرفت فناوری و افزایش رقابت در بازار کسب و…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

فراخوان مسابقه عکاسی Royal Society of Biology 2024

یک مسابقه ارزشمند عکاسی توسط انجمن سلطنتی زیست شناسی (Royal Society of…

۱۳ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید