صفحه اصلی > انیمیشن : پسر و مرغ ماهیخوار | انتخاب جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن

پسر و مرغ ماهیخوار | انتخاب جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن

پسر و مرغ ماهیخوار | انتخاب جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن

فهرست مطالب

فیلم «پسر و مرغ ماهیخوار» کارگردانی هایائو میازاکی، اسطوره‌ی دنیای سینمای انیمیشن، در یک رقابت فراگیر، جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن سال ۲۰۲۴ را از آن خود کرد.

برنده شدن این انیمه زیبا، از جوایز اسکار از بابت دو موضوع مهم قابل‌توجه است. ابتدا، این فیلم دومین انیمیشن دوبعدی است که در طول تاریخ جوایز اسکار موفق به کسب این جایزه می‌شود. قبلی‌ترین مورد موفقیت در این زمینه «شهر اشباح» ساخته‌ی خود میازاکی بود که ۲۱ سال پیش این افتخار را برای انیمیشن سنتی به ارمغان آورده‌بود.

نکته‌ی دوم قابل توجه، تکرار موفقیت یک اثر کاملاً خارجی در بخش بهترین انیمیشن اسکار است. «پسر و مرغ ماهیخوار» نیز همانند «شهر اشباح»، جایزه‌ی خود را در میان تولیدات کمپانی‌های بزرگ هالیوودی ربوده است.

علاوه‌براین، میازاکی در سن ۸۳ سالگی، مسن‌ترین فردی است که تا الان جایزه‌ی بهترین انیمیشن را دریافت کرده‌است. او پیش از این نیز برای «شهر اشباح» در ۶۲ سالگی برنده‌ی این جایزه شده بود و حالا با  این انیمیشن زیبا رکورد خود را جاودانه کرده است.

نکات جالب‌توجه در مورد جایزه اسکار بهترین انیمیشن امسال

فیلم «پسر و مرغ ماهیخوار» به عنوان اولین انیمیشن با درجه‌ سنی PG-13 موفق به کسب جایزه اسکار بهترین انیمیشن شد. پیش از این، همهٔ برندگان این بخش درجه‌ی سنی G یا PG را داشتند.

این جایزه همچنین طلسم 13 ساله‌ی کمپانی آمریکایی GKIDS را شکست. این کمپانی با وجود 13 بار نامزدی در بخش بهترین انیمیشن بلند، پیش از «پسر و لک‌لک» هرگز موفق به کسب جایزه نشده بود.

غیبت میازاکی و تهیه‌کننده‌ی اثر، توشیو سوزوکی، در مراسم اسکار نیز نکته‌ قابل تاملی است. میازاکی سابقه‌ی عدم حضور در مراسم اسکار برای جایزه‌ی «شهر اشباح» را نیز دارد. او بعدها اعلام کرد که دلیل این امر، مخالفت با حمله‌ی آمریکا به عراق بوده است.

با این حال، پیام قدردانی سوزوکی خطاب به آکادمی و عوامل فیلم منتشر شد. او ضمن ابراز قدردانی، به دشواری‌های تولید این اثر پس از بازنشستگی موقت میازاکی و تغییرات گسترده‌ی صنعت انیمیشن در ده سال اخیر اشاره کرد. سوزوکی کسب این جایزه را برای خود و میازاکی انگیزه‌ای برای ادامه‌ی فعالیت‌های هنری دانست.

انیمیشن پسر و مرغ ماهیخوار
پست های مرتبط

بازگشت دوباره انیمیشن لاکپشت‌های نینجا به دنیای سینما

پارامونت پیکچرز که پیش از این با نمایش‌های بصری جذاب از انیمیشن…

۲۶ فروردین ۱۴۰۳

انیمه فوتبالیست‌ ها پس از 43 سال به خط پایان رسید

در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۴۰۳، دنیای انیمه و مانگا شاهد رویدادی تاریخی…

۲۱ فروردین ۱۴۰۳

بازگشت قهرمانان | معرفی فیلم جدید از Teen Titans

بازگشت قهرمانان | معرفی فیلم جدید از Teen Titans با توجه به…

۲۸ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید