صفحه اصلی > طراحی و بسته بندی : کوکاکولا | انقلابی در بسته‌بندی با هدف کاهش پلاستیک

کوکاکولا | انقلابی در بسته‌بندی با هدف کاهش پلاستیک

طراحی جدید بطری کوکاکولا

فهرست مطالب

در پیشگامی ابتکاری به سوی دنیایی بدون زباله، شرکت کوکاکولا به بازنگری طراحی بطری‌های PET نوشیدنی‌های گازدار خود در آمریکای شمالی می‌پردازد تا از میزان مصرف پلاستیک کم نماید.

همانطور که اشاره کردیم، شرکت کوکاکولا به منظور کاهش مصرف پلاستیک در آمریکای شمالی، بطری‌های PET محصولات گازدار خود را مورد بازطراحی قرار داده است. این اقدام جدید به عنوان بخشی از استراتژی بلندمدت این شرکت برای کاهش اثرات منفی بر محیط زیست، مطرح می‌شود. طراحی جدید بطری‌های گازدار، که شامل اندازه‌های مختلفی است، اولین تغییر عمده در ساختار این بطری‌ها در طی دهه گذشته است. تمرکز این تغییرات بر کاهش مصرف پلاستیک مصرفی و وزن بطری‌ها می‌باشد.

با این بازطراحی، وزن کلی بطری‌های مورد نظر از جمله محصولات معروفی چون اسپرایت، فانتا و مینوت مید، از ۲۱ گرم به ۱۸.۵ گرم کاهش یافته است. در حالی که بطری‌های پیشین با حجم‌های ۳۵۵، ۵۰۰ و ۵۹۱ میلی‌لیتری وزنی معادل ۲۱ گرم داشتند. با این طراحی جدید، وزن همه بطری‌های نوشابه‌های گازدار کوکاکولا به ۱۸.۵ گرم کاهش یافته است.

آلخاندرو سانتاماریا، مدیر ارشد توسعه و نوآوری بسته‌بندی جهانی در کوکاکولا، اظهار داشته است که شرکت آغاز کار خود را با محصولات پرفروش خود آغاز کرده و به دنبال کاهش میزان استفاده از مواد PET در تمامی بسته‌بندی‌ها می‌باشد. این اقدام نشان‌دهنده اراده و تعهد این شرکت به حفظ محیط زیست و مشارکت فعال در راستای ترویج اقتصاد چرخشی می‌باشد.

استراتژی جدید شرکت کوکاکولا در کاهش اثرات زیست‌محیطی

این کاهش وزن از طریق ترکیب فناوری‌های مدل‌سازی پیشرفته و تغییرات طراحی به دست آمده است. مهندسین کوکاکولا با اصلاح شکل اولیه بطری و ویژگی‌های خاص بدنه بطری، در کاهش مصرف مواد موفق بوده‌اند. این طراحی جدید همچنان استحکام و کارایی بسته‌بندی را برای حفظ فشار و گاز نوشیدنی تضمین می‌کند.

تغییری که شاید در نگاه اول کوچک به نظر برسد، اما بر محیط زیست تأثیری عمده خواهد گذاشت. کوکاکولا تخمین می‌زند که این ابتکار عمل تا سال ۲۰۲۵، مصرف تقریباً ۸۰۰ میلیون بطری پلاستیکی جدید را کاهش خواهد داد.

این تلاش بخشی از برنامه جهانی بدون زباله کوکاکولا است. این برنامه همراه با دیگر کوشش‌های این شرکت برای ترویج اقتصاد چرخشی در طول چرخه عمر محصولات، از جمله افزایش به‌کارگیری پلاستیک بازیافتی و بررسی راهکارهای بسته‌بندی قابل شارژ مجدد، پیگیری می‌شود.

پست های مرتبط

با «مهربانی» دیزاین کنید؛ شعار روز جهانی دیزاین ۲۰۲۴

به مناسبت روز جهانی دیزاین 2024، شورای بین‌المللی دیزاین (ICoD) از همه‌ی…

دیدگاهتان را بنویسید