صفحه اصلی > اخبار گرافیک ایران : معمای حذف دریاچه ارومیه از پوستر بزرگداشت روز ملی آب

معمای حذف دریاچه ارومیه از پوستر بزرگداشت روز ملی آب

معمای حذف دریاچه ارومیه از پوستر بزرگداشت روز ملی آب

فهرست مطالب

تصویری از پوستر بزرگداشت روز ملی آب در میان کاربران فضای مجازی پربحث شده است.

سعید خسروشاهی، روزنامه‌نگار مطرح، در این باره اظهار نظر کرده است: “در پوستر نهمین بزرگداشت روز ملی آب، چرا دریاچه ارومیه از نقشه ایران حذف شده است؟”

به گزارش ایلنا، مسئله حذف دریاچه ارومیه از نقشه ایران ممکن است یک اشتباه سهوی بوده یا متخصصان حوزه آب دیگر امیدی به احیای آن ندارند.

لازم به ذکر است که در چند روز گذشته ویدئو‌هایی از پرآب شدن دریاچه ارومیه به دلیل بارش‌های اخیر منتشر شده است که شاید مرگ این دریاچه را به تعویق بیاندازد.

جواهر آبی غرب ایران: زیبایی‌های مخفی دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه، یکی از بزرگترین دریاچه های شور آبی جهان که از رودخانه‌های سیمینه رود، زرینه رود، باران‌دوز، تلخه رود، گادر، نازلو و زولا سرچشمه می‌گیرد. که در شمال‌غرب ایران واقع شده است. این دریاچه با مساحتی حدود 5,200  کیلومتر مربع از اهمیت زیادی برخوردار است و به عنوان یکی از منابع طبیعی بسیار ارزشمند شناخته می‌شود.

این دریاچه زیبا و اکوسیستم فراوانی را در خود جای داده  که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میلادی یک لیست از تنوع زیستی پارک ملی دریاچه ارومیه ارائه گردید که طبق آن در دریاچه ارومیه۶۲ گونه باکتری و آرکئوباکتر، 42 گونه قارچ‌های میکروسکوپی،۲۰ گونه جلبک، ۳۱۱ گونه گیاه، ۵ گونه نرم تنان دو کفه‌ای (رودخانه‌های جزایر)، ۲۷ خزنده و دوزیست، گونه پستانداران و ۲۲۶ گونه پرندگان زندگی می‌کنند. علاوه بر این، حداقل ۴۷ گونه فسیل نیز در این منطقه یافت شده‌اند.

زیبایی دریاچه ارومیه

میراثی در حال از بین رفتن: داستانی از زمینی که به دریاچه تبدیل شد

 همچنین، ارومیه یکی از منابع مهم گردشگری  در ایران است که جاذبه‌های زیادی از جمله جزیره کبودان و پل ارسالشار را در خود دارد. اما متأسفانه، در سال‌های اخیر، خشک شدن دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۸۰ آغاز شد و در حال حاضر با خطر خشک شدن کامل دریاچه روبرو هستیم.  

بر اساس بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۵ میلادی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای مشخص شد که ۸۸ درصد مساحت دریاچه ارومیه از بین رفته است. این در حالی است که در گزارش‌های قبلی تنها ۲۵ الی ۵۰ درصد از بین رفتن مساحت دریاچه مطرح شده بود.

خشکسالی دریاچه ارومیه

موارد زیادی در خشک شدن آب دریاچه ارومیه نقش دارند که از میان آن‌ها می‌توان به احداث بزرگراه به روی دریاچه، خشکسالی، کاهش بارندگی برف و باران در سال‌های اخیر و بکارگیری نامناسب از منابع حوضه آبریز دریاچه به یکی از چالش‌های بزرگ زیست محیطی و اقتصادی این منطقه تبدیل شده است، که نیاز به تلاش‌های بیشتر و هماهنگی بین مراکز مختلف دارد تا از حفظ این منطقه مهم و زیبا اطمینان حاصل شود.

پست های مرتبط

دعوت به جشن خلاقیت: هفته گرافیک ایران در راه است!

برای هفت روز ازحضور بهترین‌های طراحی گرافیک در خانه هنرمندان آماده باشید…

۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

پلاسینگ | اولین شرکت ایرانی که ۱۵ سبک موشن گرافیک را ارائه می‌دهد

آژانس دیجیتال مارکتینگ پلاسینگ، نامی آشنا و مطرح در حوزه موشن گرافیک…

۲۸ فروردین ۱۴۰۳

کمپین تبلیغاتی مک‌ دونالد در هلند | بیلبوردهایی که بوی سیب‌زمینی سرخ کرده می‌دهند!

کمپین تبلیغاتی مک‌ دونالد در هلند با اجرای یک کمپین تبلیغاتی بسیار…

۲۶ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید